Expo la Muzeul Şuţu, Bucureşti, decembrie 2009.(foto: Radu Igazsag)
Cinstea e patria celor ce nu mai vor sa aiba o alta. Si aceasta patrie e un surghiun. (Henry de Montherlant)
„În copilărie priveam fascinat cum lumina amplifica năucitor albeaţa de var a unui perete. Imaginea aceasta îmi mai apare şi acum, sporadic, dar ştiu precis că nu mai este aceeaşi. De fapt nu-mi este clar dacă a disparut cu totul din această lume, sau dacă eu am devenit incapabil s-o mai recunosc. De un lucru sînt însă sigur: dorul de ea mă macină. Îmi va fi întotdeuna dor cumplit de strălucirea ei pură, ireală, insuportabilă, interzisă privirii comune.
Atelier în tranziţie. ALB-NEGRU / 2009, str. Edgar Quinet nr. 8 (vis-a-vis de cofetăria Capşa).